UDANY ROK DLA ARENY ZABRZE

Arena Zabrze – to nie tylko stadion piłkarski, ale także miejsce imprez sportowych, rekreacyjnych, kulturalnych i edukacyjnych oraz dobra przestrzeń dla biznesu.

Każdego roku na Arenie Zabrze odbywają się cykliczne imprezy sportowe, m.in.: zajęcia z jazdy na rolkach dla dzieci i dorosłych, paintball czy III Olimpiada Szachowa. Interesująca była II Międzynarodowa Gala Boksu, która przyjęła formę meczu bokserskiego Polska-Europa, z walką wieczoru o Puchar Maksymiliana Grzywocza. Tego wieczoru w przestrzeniach Klubu Biznesowego Areny Zabrze pojawił się gość honorowy Gali, Damian Jonak. Zmagania pięściarzy oglądali nie tylko widzowie obecni w Klubie Biznesowym – dzięki transmisji internetowej pojedynki śledziło 2000 fanów z 36 krajów.

Ogromną popularnością cieszył się również 76. Tour de Pologne. Na Arenie Zabrze zlokalizowana została meta trzeciego etapu, a na mieszkańców od rana czekało mnóstwo dodatkowych atrakcji.

Nie tylko sport

Rok 2019 na Arenie obfitował nie tylko w wydarzenia sportowe. Pod koniec stycznia na stadionie zorganizowano Festiwal Piw Rzemieślniczych Craft Fest. Trzydniowe wydarzenie było nie tylko okazją do spróbowania wyrobów najlepszych kraftowych browarów z całego kraju, ale też wysłuchania ciekawych prelekcji.

Nie brakowało też imprez muzycznych. Jeszcze w lutym miłośnicy winyli mogli wziąć udział w małej giełdzie płytowej. Kwiecień był okazją do świętowania benefisu Adama Jędrzejowskiego – legendy polskiego jazzu. Na początku czerwca odbył się wyjątkowy koncert „1989 – Wolność To Wybór”, upamiętniający 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów w Polsce. Na scenie wystąpili znani i lubiani artyści polskiej sceny muzycznej, m.in.: Katarzyna Cerekwicka, Natalia Sikora, Marie Napieralska, Marek Piekarczyk i Łukasz Zagrobelny.

Dwa tygodnie później na stadionie przy Roosevelta zgromadzili się fani rocka, aby wziąć udział w trzeciej już edycji Festiwalu Rock Arena. Impreza propaguje twórczość amatorskich zespołów muzycznych, dając im szansę zaistnieć w szerszej społeczności mieszkańców Śląska i okolic. W 2019 r. Arena Zabrze ruszyła też z nowym cyklem imprez pod nazwą „Premiery Areny”, w trakcie których zaproszone zespoły promują swoje płyty.

Stadion wspiera edukację najmłodszych. Na płycie obiektu odbywały się piłkarskie treningi dla dzieci i młodzieży. Tuż przed wakacjami zorganizowano spotkanie instruktażowe dotyczące bezpieczeństwa podczas przerwy w szkole. Podobny charakter miała akcja „Energia do nauki”, której celem było zwiększenie ochrony dzieci i młodzieży w trakcie drogi do szkoły i z powrotem.

Arena od kulis

Od wielu lat Arena Zabrze udostępnia swoje przestrzenie do zwiedzania, a także wykonywania sesji ślubnych. W Klubie Biznesowym i Lożach VIP organizowane są szkolenia, spotkania biznesowe oraz konferencje, warsztaty i panel dyskusyjny w ramach zabrzańskiego Okrągłego Stołu.

Kibice na dobre i złe

W minionym roku na trybunach Areny Zabrze zasiadło 285 948 kibiców. Taki wynik powoduje, że frekwencja w Zabrzu jest jedną z najwyższych w Polsce i największą na Śląsku. Każdy mecz przyciągał na trybuny średnio 14 297 widzów, co oznacza, że zajmowali oni prawie 60% wszystkich miejsc dostępnych na Arenie Zabrze, która może pomieścić 24 tys. ludzi. Z kolei od początku tego sezonu, domowe mecze Górnika Zabrze zgromadziły na trybunach 142 646 miłośników piłki nożnej. Przeciętnie na spotkania PKO Ekstraklasy przychodziło 14 264 kibiców, co w porównaniu z poprzednim sezonem stanowi wynik lepszy o ponad tysiąc widzów.

Największym powodzeniem cieszył się mecz poprzedniego sezonu z Legią Warszawa. Spotkanie 29. Kolejki Ekstraklasy obejrzało 23 271 kibiców. W obecnym sezonie najwyższą frekwencję odnotowano podczas meczu 6. Kolejki Ekstraklasy. Starciu Górnika Zabrze z Koroną Kielce przyglądało się 18 573 widzów. Takie rezultaty są nie tylko najlepszymi w regionie, ale też nieosiągalnymi dla większości Klubów w Polsce. W maju stadion w Zabrzu powitał milionowego kibica. Wyjątkowy gość pojawił się na trybunach podczas meczu z Wisłą Płock.