Biały Kruk Czarnego Krążka

Trzy sale odsłuchowe, w każdej sprzęt grający z najwyższej półki. Otuleni dźwiękiem, zadziwieni brzmieniem i oczarowani opowieściami konesera muzyki z czarnych krążków – tak zgromadzeni w Biznes Klubie Areny Zabrze goście odebrali pierwsze spotkanie z cyklu Biały Kruk Czarnego Krążka.

Biały Kruk Czarnego Krążka to spotkania kulturalne, w których centrum jest muzyka z płyt winylowych. Na inauguracyjnym spotkaniu swoją kolekcję zaprezentował wybitny artysta, profesor sztuk plastycznych, ale również koneser i znawca muzyki, profesor Marian Oslislo, były rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz prezes Stowarzyszenia Jazzowa Asocjacja Zabrze. Wybrzmiały dźwięki z płyt: Krzysztofa Komedy, Urszuli Dudziak, Boba Dylana, Pata Methenego, Charlesa Lloyda, Rolanda Kirka, Stana Getza, Paco de Lucii i kilka innych równie zapierających dech w piersiach.

Jednak same dźwięki to nie wszystko, bo najważniejsze były opowieści właściciela płyt, który opowiadał nie tylko o artystach i okolicznościach wydania poszczególnych krążków, ale przede wszystkim o tym jak wszedł w ich posiadanie i jak wiele emocji się z tym łączy. Poszukiwanie płyt, ich zdobywanie, a później oczekiwanie aż dotrą do rąk własnych to bowiem dla profesora Oslislo cały rytuał, z którego w pamięci zachowuje wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły. Jak sam przyznał, zaledwie jedną ze swoich płyt zakupił przez internet, a ma ich mnóstwo – to przecież ważna część jego życia.

Tego dnia Biznes Klub Areny Zabrze zamienił się w prawdziwe studio odsłuchowe, które zadowoliło nawet najbardziej wymagających audiofilów. Zadbali o to przedstawiciele dwóch firm: Hi-Fi Silesia oraz Nautilus, czyli przedstawiciele i dystrybutorzy najlepszych marek audio na polskim rynku. Sprzęt zachwycał nie tylko brzmieniem, ale również designem i technologią wykonania. Znalazło się wielu chętnych, którzy chcieli chociaż dotknąć ustawionych w Biznes Klubie Areny Zabrze audiofilskich cacek. W dwóch innych salach odsłuchowych można było samemu wybrać muzykę miłą dla ucha i przetestować prezentowany sprzęt grający.

Na spotkaniu Białego Kruka Czarnego Krążka nie zabrakło również muzyki na żywo. Z krótkim koncertem wystąpił Bronisław Gilewski, lider grupy Banda Edwarda. Blusowe brzmienia gitary i głęboka barwa wokalu porwały zgromadzonych na sali gości.

Przez całe spotkanie w kuluarach trwały rozmowy jaka muzyka jest najlepsza, na jakim sprzęcie brzmi najmilej i gdzie znaleźć to, czego nie ma nikt inny, czyli białe kruki. Aby ułatwić poszukiwania, do udziału w spotkaniu zaproszono również organizatorów jednej z największych w Polsce giełd winyli – firmę RPM33.PL. Kolekcjonerzy przeczesywali niezliczone ilości płyt w poszukiwaniu tej jedynej – upragnionej do kolekcji.

Kolejne spotkania z serii Biały Kruk Czarnego Krążka już w planach. Arena Zabrze to bowiem doskonała przestrzeń dla emocji, zarówno sportowych jak i muzycznych.