Stadion stworzony na miarę
Arena Zabrze to nowoczesny, w pełni funkcjonalny stadion piłkarski, o całkowitej pojemności 24 563 miejsc i 57 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.
Dwa poziomy trybun
Podgrzewana murawa o wymiarach 105 x 68 m otoczona jest dwoma poziomami w pełni zadaszonych trybun.
Nowoczesne nagłośnienie i oświetlenie
Doskonałe oświetlenie o mocy 2000 lx oraz nowoczesny system nagłośnienia stanowią gwarancję najwyższej jakości odbioru organizowanych na stadionie wydarzeń.
Dogodna lokalizacja
Arena Zabrze jest doskonale skomunikowana, dzięki swojemu położeniu. W pobliżu stadionu przecinają się dwie autostrady (A4 oraz A1).
Parkingi
W bezpośrednim sąsiedztwie Areny Zabrze funkcjonują dwa parkingi zewnętrzne o łącznej pojemności 650 miejsc. Arena Zabrze dysponuje również nowoczesnym parkingiem w kubaturze obiektu.
Kioski gastronomiczne
Na terenie obiektu znajdują się łatwo dostępne kioski gastronomiczne z bogatą ofertą przekąsek i napojów. Wszystkie kioski gastronomiczne zlokalizowane są na poziomie +1 obiektu i są równomiernie rozłożone na wszystkich trybunach.
Ultranowoczesny obiekt sportowy
Arena Zabrze to ultranowoczesny obiekt sportowy o całkowitej pojemności 24 563 miejsc, posiadający doskonale funkcjonujące zaplecze gastronomiczne i sanitarne, klub biznesowy, loże VIP oraz niezbędne pomieszczenia techniczno-magazynowe.
Komfort i bezpieczeństwo
Obiekt jest stale monitorowany i zarządzany poprzez liczne systemy elektroniczne, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo kibicom, sportowcom oraz osobom odpowiadającym za zarządzanie obiektem.
Miejsca w parkingu wewnętrznym
Pod wszystkimi nowo wybudowanymi trybunami Areny Zabrze, a także pod promenadą wejściową mieści się parking wewnętrzny o całkowitej powierzchni ponad 18 500 m2. Przeliczając na pełnowymiarowe boiska piłkarskie – parking wewnętrzny Areny Zabrze pomieściłby dwa i pół boiska.
Parking jest podzielony na pięć stref oznaczonych kolorami: białym, niebieskim, czerwonym, żółtym i zielonym. W sumie wydzielono 606 miejsc dla samochodów osobowych, w tym 14 dla osób niepełnosprawnych.
Wjazd i wyjazd na parking odbywa się od strony ul. Olimpijskiej, położonej za północną trybuną Areny Zabrze.
Maksymalny poziom dźwięku
Arena Zabrze to jeden z najlepiej nagłośnionych stadionów w Polsce. Zainstalowano tu nowoczesny system nagłośnienia, oparty na profesjonalnych komponentach znanych marek.
Urządzenia głośnikowe firmy Community (USA), służące do nagłośnienia trybun, to specjalistyczny sprzęt dedykowany obiektom sportowym. Urządzenia te charakteryzują się wysoką skutecznością, niezwykłą klarownością reprodukowanej muzyki, i co równie istotne, bardzo wysoką odpornością na trudne warunki atmosferyczne. Z powodzeniem funkcjonują one na kilkuset obiektach na świecie, w tym kilku stadionach ekstraklasy w Polsce.
Głośniki zasilane są wzmacniaczami mocy firmy Dynacord rozlokowanymi w dwóch amplifikatorniach.
Amplifikatornie oraz stanowisko komentatora, dzięki wykorzystaniu zaawansowanych procesorów wielozadaniowych, połączone są siecią audio, wykorzystującą najnowocześniejsze osiągnięcia technologiczne. Całość zarządzana jest oprogramowaniem sterującym, pozwalającym na monitorowanie wszystkich parametrów systemu w czasie rzeczywistym.
Stanowisko komentatorskie, poza konsoletą foniczną, czy odtwarzaczami CD wyposażone jest w wysokiej klasy mikrofony bezprzewodowe oraz system odsłuchu dousznego, dający komentatorowi możliwość prowadzenia zawodów z dowolnego punktu na stadionie. Nad pracą mikrofonów stacjonarnych i bezprzewodowych czuwają specjalne procesory emisyjne.
Na Arenie Zabrze system może osiągnąć poziom dźwięku 105dB z dodatkowym zapasem oraz bardzo wysoką zrozumiałość mowy.
Kamery monitoringu wizyjnego
Arena Zabrze wyposażona została w ponad 218 kamer monitoringu wizyjnego. Wszystkie pracują w trybie 24/7.
System telewizji dozorowanej CCTV, którego składową są kamery, oparty jest o system stanowiący kompletne rozwiązanie spełniające najwyższe światowe standardy w dziedzinie nadzoru wideo. Tego typu rozwiązanie to nowoczesne narzędzie skutecznego zarządzania bezpieczeństwem obiektu, zarówno podczas imprez masowych, jak i poza nimi. Jak łatwo się domyślić narzędzie to w sposób bezpośredni wspomaga ochronę fizyczną stadionu.
Zaprojektowany na potrzeby Areny Zabrze system monitoringu spełnia wszystkie wymagania narzucone przez ustawodawcę, a w wielu parametrach znacznie je przewyższa.
Ciekawostką jest to, że w obrębie obiektu zainstalowano kamery wyposażone w reflektory podczerwieni, pozwalające na rejestrację zdarzeń w strefach o potencjalnie ograniczonym oświetleniu, a cały system wyposażony został w funkcję zarządzania strumieniem obrazu wideo HD. Całość uzupełniono urządzeniami do rejestracji dźwięku.
Na nowym obiekcie zainstalowanych jest 218 kamer, które pracują w sieci komputerowej stadionu. Do budowy całej sieci zużyto prawie 70 km kabli i przewodów. Do rejestracji i przechowywania obrazu i dźwięku z urządzeń monitoringu wykorzystywanych jest sześć w pełni profesjonalnych sieciowych serwerów rejestrujących, każdy o pojemności 8 TB.
Oświetlenie boiska głównego
Oświetlenie Areny Zabrze spełnia najwyższe wymagania, a jego parametry są zgodne m.in. z zaleceniami UEFA, które mówią o jednolitym pokryciu całego pola gry, wraz z narożnikami, światłem o natężeniu min. 1400 lx. W Zabrzu to natężenie może osiągnąć nawet 2500 lx.
Murawa boiska głównego oświetlana jest przez 184 lampy, o wadze 13 kg każda, zasilane przez elektroniczny układ zapłonowo-stabilizujący.
Zastosowane na zabrzańskim stadionie rozwiązania umożliwią realizację transmisji telewizyjnych w jakości znacznie przewyższającej obowiązujące standardy. Elektroniczny układ stabilizujący zasila lampy z częstotliwością prądu 250 HZ, gdzie w tradycyjnym rozwiązaniu częstotliwość ta wynosi 50 Hz.
Dzięki wyższej częstotliwości wyeliminowano zjawisko migotania obrazu przy ujęciach typu slow motion, czyli spowolnionych, wykorzystywanych do ujęć powtórkowych.
Z ekonomicznego punktu widzenia zastosowane rozwiązanie obniża koszty eksploatacyjne wynikające z oświetlenia murawy boiska o około 20% w stosunku do rozwiązań klasycznych, stosowanych na większości polskich stadionów. Oczywiście, wszystkie parametry oświetlenia boiska nie tylko poziom natężenia i równomierność, ale również temperatura barwowa czy współczynnik oddawania barw, spełniają wymogi PZPN, Ekstraklasy S.A. oraz wspomniane już wcześniej zalecenia UEFA.
Projektanci
mgr inż. arch. Michał Lah
upr. bud. w spec. architektonicznej
mgr inż. Marcin Sarata
upr. bud. w spec. konstrukcyjno-budowlanej
mgr inż. arch. Piotr Michał Bujnowski
upr. bud. w spec. architektonicznej
mgr inż. arch. Marek Andrzej Szczęśniak
upr. bud. w spec. architektonicznej
mgr inż. Jacek Józef Świderski
upr. bud. w spec. architektonicznej
mgr inż. Maciej Krauzowicz
upr. bud. w spec. konstrukcyjno-budowlanej
mgr inż. Janusz Piechowicz
upr. bud. w spec. instalacyjnej
mgr inż. Wojciech Ciepliński
upr. bud. w spec. instalacyjnej
inż. Mariusz Kosiorz
upr. bud. w spec. instalacyjnej
mgr elektr. Mieczysław Riss
upr. bud. w spec. instalacyjno-inżynierskiej
mgr inż. Krystyna Kania
upr. bud. w spec. drogowej
mgr inż. Arkadiusz Palka
upr. bud. w spec. drogowej